NAD NASZYM DOMEM GWIAZDA


„Nad naszym domem gwiazda, czyli rzecz o kolędach, kolędnikach, winszach i kolędowaniu, nie tylko na Górnym Śląsku”

Oryginalny program adwentowo-bożonarodzeniowy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Historia „Cichej nocy” obok własnych kompozycji. Stare, nieznane Śląskie kolędy śpiewane w rockendrollowym rytmie przy akompaniamencie elektrycznej gitary, okaryny, fletu, mandoliny... 

Nazwę programu zaczerpnąłem z pierwszych słów refrenu ułożonej przez siebie piosenki – kolędy o tej samej nazwie. 

W koncertach poprzedzających Boże Narodzenie utworem przewodnim jest piosenka „Hej, idą Święta!” Opisuję w niej atmosferę oczekiwania przyjścia na świat Bożego Syna. Dzieci biorą udział w szczególnym misterium przybliżającym wyjątkowy czas, kiedy ludzie stają się lepsi, bardziej łagodni i rodzinni, kiedy duchy przychodzą do naszych domostw, a zwierzęta mówią ludzkim głosem...

Całość łączy ciekawa, barwna gawęda, której towarzyszy autentyczna, własnoręcznie wykonana kolędnicza gwiazda. 

Na początku, każdy z uczestników spotkania otrzymuje kartkę pocztową z tekstem kolędy „Nad naszym domem gwiazda”, by się jej nauczyć, a na końcu wspólnie zaśpiewać. 

Hej, hej, kolynda! 

Piotrek Cybułka 

Propozycja do wykorzystania, w szkołach wszystkich typów jako program edukacyjny: muzyka, j. polski, wiedza o regionie.


Nowiny, Nr 5 (2158), 31 stycznia 1996 r.

O kolędach, winszach i kolędowaniu

WODZISŁAW. W nietypowej roli wystąpił przed młodą publicznością Piotr Cybułka, lider rockowej grupy POZIOM 600. Zaprezentował w szkołach podstawowych Wodzisławia i Rydułtów swój autorski program „Nad naszym domem gwiazda, czyli rzecz o kolędach, kolędnikach, winszach i kolędowaniu”.


Miał on formę barwnej gawędy przeplatanej muzycznymi przykładami – pastorałkami o świętach i zimie. Taki sposób opowiadania o kolędowych zwyczajach bardzo spodobał się słuchaczom. Udało się w ten sposób połączyć naukę z zabawą, wciągając jednocześnie uczniów do wspólnego śpiewania. Dzieci zainteresowały się muzyką ludową, która została przedstawiona inaczej i ciekawiej niż zazwyczaj.
Prawdziwym, przebojem stała się śląska kolęda życzeniowa, rozpoczynająca się od słów: „Z kolyndeczkom idziemy, piyknie wom winszujemy, niech wom na to nowe lato, wszystko darzy się bogato. Hej, hej, kolęda”.
Bisami kończyła się autorska kolęda rockowa, która dała nazwę programu ”Nad naszym domem gwiazda”. Piotr Cybułka w trakcie swojej gawędy zaprezentował grę na kilku różnych gitarach – od nowoczesnej, elektrycznej do staromodnej mandoliny. Wielka życzliwość z jaką przyjęto kolędowy program autor uznał za zaproszenie do ponownego spotkania się z dziećmi i młodzieżą, które miałoby podobną formę.
(jak)

Dziennik Zachodni .RYBNIK, Nr 295 (1215), 19 grudnia 2002 r.

Radlin. Piotr Cybułka uczy młodych ludzi śpiewania kolęd.

Rock w czapce Mikołaja

Uczniowie z zapartym tchem słuchają opowieści o winszach i kolędowaniu.

Uczniowie są podnieceni. Nie ukrywają radości z tego, że wypadnie im jedna lekcja matematyki albo języka polskiego. "Idziemy na akademię" - mówią. Myślą, że będą słuchali nudnych opowieści o tradycjach świątecznych lub tradycyjnych kolęd. Zawsze spotyka ich zaskoczenie. Owszem, słuchają opowieści o świętach, ale opowiedzianych prostym, lecz barwnym językiem. Słuchają też kolęd, ale podanych w rockowym sosie. Zajęcia prowadzi Piotr Cybułka, lider legendarnego zespołu rockowego „POZIOM 600”.
Grupa co prawda nigdy nie zdobyła w naszym kraju dużej popularności, z powodzeniem jednak koncertuje w całym regionie i nie tylko. Ostatnio zagrała na przykład na Zamku Królewskim w Warszawie. Upodobała sobie także koncerty w... więzieniach. Występowała już w Szerokiej i Raciborzu. Dla pana Piotra to jednak za mało. Dlatego, kilka lat temu opracował program zatytułowany "Nad naszym domem gwiazda, czyli rzecz o kolędach, kolędnikach, winszach i kolędowaniu nie tylko na Śląsku". Zawsze przed świętami ubiera czapkę świętego Mikołaja, pakuje do swojego samochodu wzmacniacze, gitary, mandolinę, flet i odwiedza szkoły.
- Wszystko zaczęło się od kolędy „Nad naszym domem gwiazda”, która kiedyś udało mi się napisać. Okazało się, ze jest ona bardzo dobrze przyjmowana przez publiczność. Później zacząłem szperać w starych śpiewnikach, książkach. Tak powstał cały program – opowiada Cybułka.
Program wciąż żyje i rozwija się. Co roku jest modyfikowany i uzupełniany. Pojawiają się się nowe teksty, nowe melodie. W tym roku udało się wzbogacić repertuar o starą, piękną pastorałkę, której refren brzmi „Z kolyndeczkom idziemy, pieknie wom winszujemy”. Doszła również nowa piosenka autorstwa Cybułki „Hej, idą święta”.
- W czasie spotkań dzielę się z młodzieżą refleksjami. Mówię, że święta zmieniają swój charakter, nad czym ubolewam. Kiedyś Boże Narodzenie zaczynało się od pierwszej gwiazdki. Obecnie, niestety, najczęściej na niej się kończy. Świętowanie zaczyna się za to kilka tygodni wcześniej, wraz ze świątecznymi promocjami w sklepach – twierdzi pan Piotr.
Ostatnio, rockmen wystąpił za swym programem w szkole podstawowej i w gimnazjum w Jastrzębiu – Szerokiej. Kolejne występy są planowane po Nowym Roku. - Święta mają szczególną atmosferę. Człowiek chce się dzielić nadzieją, którą niosą ze sobą Adwent i Boże Narodzenie. A młodzi ludzie są bardzo wdzięcznymi odbiorcami – mówi Piotr Cybułka.

ADRIAN KARPETA

Powered by Quick.CMS