RATUJ ZIEMIĘ Z EKOLUDKIEM

Autorski program słowno-muzyczny przeznaczony dla uczniów klas I – IV, powstały na kanwie piosenki-mantry zatytułowanej „Piosenka Ekoludka”:

Jestem eko, Ekoludek.
Dbam o ptaki i ogródek.
W domu segreguję śmieci,
kran zakręcam gdy woda leci,
gaszę niepotrzebne światło.
Oszczędzaj, to moje hasło!

Planeta Ziemia jest domem nie tylko człowieka ale miejscem egzystencji niezliczonej ilości gatunków zwierząt, ptaków, ryb, roślin... Jednak, na skutek egoistycznej postawy ludzi wobec przyrody, nieodpowiedzialnej, nadmiernej eksploatacji zasobów naturalnych, głównie wody, dalsze ekologiczne współistnienie żywych organizmów jest zagrożone.

W tej sytuacji, musimy włączyć się w ratowanie Matki Ziemi przed powolną śmiercią. Co trzeba zrobić, jak pomóc? Wprowadzać w życie wskazówki jakie daje Ekoludek i stać się ekologiem. Jak nim zostać? Nie śmiecić, segregować i przetwarzać, oszczędzać wodę i energię elektryczną, nie niszczyć roślin, nie męczyć zwierząt, zachować ciszę w lesie, wiosną nie wypalać traw, na zakupy chodzić z torbą wielokrotnego użytku.

O tym opowiadam, rozmawiam z dziećmi i zadaję pytania. Za poprawne odpowiedzi wręczam drobne, ekologiczne upominki. Uczę piosenek, śpiewam i gram na elektrycznej gitarze, na własnym sprzęcie nagłaśniającym.

Tajemniczy worek Ekoludka, a właściwie jego zawartość, jest pretekstem do przeprowadzenia pokazu zmniejszania objętości opakowań i ich segregacji.

Spotkanie uzupełnia prezentacja ciekawych slajdów, wśród których znajdują się teksty piosnek, w tym „Piosenka Ekoludka”.

Razem z Ekoludkiem pomagajmy Matce Ziemi!

Polecam inne programy edukacyjne, do zapoznania których zapraszam na http://poziom600.pl/?edukacja,48

Ekologicznie i śpiewająco pozdrawiam

Piotr Cybułka


Jestem nauczycielem muzyki – posiadam stopień nauczyciela dyplomowanego oraz przygotowanie pedagogiczne, uprawniające mnie do prezentowania programów edukacyjnych w placówkach oświatowych.

Powered by Quick.CMS